WhatsApp Ticari İşlemlerden Ödeme Almaya Hazırlanıyor

WhatsApp, İşletmelerle Mesaj Gönderen Kullanıcılardan Gelecekteki Ödeme Gününü Alıyor

Facebook, ticari hesapların WhatsApp kullanımından ücret almaya hazırlanıyor

WhatsApp, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerden para kazanma planı olduğunu söylüyor.

Sosyal medya devi Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp için ücretlendirme politikası üzerine çalışıyor. Uygulama, WhatsApp içinde Facebook Mağazaları üzerinden ürün satma olanağı sağlıyor ve tüketicilerle işletmelerin sohbet etmesine imkan sağlıyor.

WhatsApp ayrıca işletmelere müşterileri için mal veya hizmet satın almaları adına ‘satın al’ düğmesi de ekleyebiliyor. Duyuru WhatsApp’ın artık bulut bilişim sektörüne girdiğini paylaşıyor ve müşteri hizmetleri mesajlaşma aralarını kullanan firmalara bu mesajları Facebook sunucularında saklama olanağı sağlıyor.

Yıllarca süren araştırmalardan sonra, Facebook Inc. şifreli mesajlaşma platformu WhatsApp, iki milyardan fazla kullanıcıya ücretsiz olarak sağladığı hizmetlerden para kazanma planı olduğunu söylüyor.

Perşembe günü, mesajlaşma hizmeti, yakında tüccarlara, müşterilerin Facebook şirket sunucuları ile WhatsApp iletişimlerini saklama, analiz etme ve yönetme yeteneği vereceğini söyledi. Şu anda işletmelerin bu tür verileri kendileri için depolaması ve işlemesi gerekiyor.

Barındırma hizmetlerine, işletmelerin ürünlerini WhatsApp katalogları ve Facebook’un mağazaları ve ödeme arabaları aracılığıyla pazarlamaları için yeni seçenekler eşlik edecek. İşletmeleri belirli müşteri etkileşimleri için ücretlendiren WhatsApp, bu araçların tüccarlar tarafından benimsenmesinden kazanç sağlayacaktır.

Hedeflenen reklamları satmanın temel Facebook iş modelinin aksine, mesajlaşma yoluyla kullanıcı tarafından başlatılan satın alma ve müşteri hizmetlerini kolaylaştırmaya odaklanma. WhatsApp, yeni iş hizmetleri veya herhangi bir finansal projeksiyon için zaman çizelgesinin ayrıntılarını vermedi, ancak WhatsApp’ın işletme müdürü Matthew Idema bir röportajda şirketin Facebook için anlamlı karlar üretebileceğine inandığını söyledi.

BU YIL KULLANIMA GEÇEBİLİR

Facebook 6 yıl önce almak için ciddi bir mücadele verdiği Instagram ve WhatsApp uygulamalarındaki satışları ve kullanımları artırmak için çalışıyor. WhatsApp’ın işletme müdürü Matt Idema, bir röportajda alışveriş için hazırlanan bu aracın yıl içerisinde kullanılmaya başlanacağı yönündeydi.

TechCrunch raporlarına göre Sohbet içi alışveriş özelliği, işletmelerin satın alma işlemlerini tamamlamak için müşterileri satıcı ile sohbete yönlendirecek ve sohbet için ‘satın al’ butonlarına imkan tanıyacak.

WhatsApp bu konuyla alakalı yaptığı açıklamada ise “İşletmelerin bu özellikleri mevcut ticaret ve müşteri çözümlerine entegre etmelerini de kolaylaştırmak istiyoruz.” dedi.

Idema, WhatsApp’ın yeni ödeme yapan müşterilerini kurumsal araçlarına çekmeye çalışmak için hizmetini başta ücretsiz olarak sunacağını ve iletilen mesaj başına 0.5 ile 9 sent arasında ücret alacağını söyledi.

 

Facebook, WhatsApp’ı 2014 yılında 22 milyar dolarlık bir satın alımla satın aldı. Sosyal medya devinin iş mesajları yoluyla WhatsApp’tan para kazanma planı, hem Facebook hem de Instagram pazarlamasını yönlendiren veri toplama ve hedefleme kapasiteleri olmadan inşa edilen şifreli mesajlaşma uygulamasına temel reklamcılık işini zorlamak için terk edilmiş bir girişimin ardından geliyor .

WhatsApp’ı ticari etkileşimlere odaklama kararı, hizmetin dünyadaki çoğu kullanıcısı tarafından nasıl kullanıldığını yansıtıyor. ABD’de ve birçok Avrupa ülkesinde, WhatsApp büyük ölçüde kişiler arası iletişim için kullanılmaktadır. Ancak, WhatsApp kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturan gelişmekte olan ülkelerdeki pek çok kullanıcı, platformu ticarete ve müşteri hizmetlerine de uyarladı ve şirket bunları barındırmaya çalıştı.

WHATSAPP’TA HER GÜN 175 MİLYON KİŞİ BİR İŞLETMEYLE İLETİŞİM KURUYOR

Her gün 175 milyondan fazla kişi WhatsApp iş hesaplarına mesaj gönderiyor.

WhatsApp kendisini satışlar için vazgeçilmez bir kanal olarak sunabiliyorsa, platformunda müşterileriyle her etkileşimde bulunduklarında işletmelere minik meblağlar (belki de bir kuruşun kesirleri) yükleyebilecek bir konumda olacaktır. WhatsApp’ın ölçeği göz önüne alındığında, bu kadar küçük ücretler hızla artabilir.

WhatsApp, kullanıcılarının gizliliğini güçlü bir şekilde korumak için uzun zamandır bir itibar kazanmıştır. Bu yeni e-ticaret ilişkilerini sürdürmek, WhatsApp’ın alışverişle ilgili etkinlikler için bazı ayrıntılar yapmasını gerektirecek.

WhatsApp kullanıcılarının işletmelerle olan iletişimleri hala tamamen şifrelenecek, ancak Facebook’un diğer platformlarıyla planlanan entegrasyonlar, bir WhatsApp kullanıcısının alışveriş alışkanlıklarının bazı ayrıntılarının Facebook’un diğer platformlarıyla paylaşılacağı ve ana şirketin genel davranışsal veri toplama işlemini besleyeceği anlamına geliyor.

Bir kullanıcının faaliyetlerinin içeriğiyle ilgili herhangi bir veriyi saklamak WhatsApp için yeni olacaktır. Şirket, kullanıcıların verilerini korsanlıklardan, mahkeme celplerinden ve diğer gözetlemelerden korumanın en iyi yolunun olabildiğince az depolamak olduğunu uzun süredir savunuyor.

DA Davidson & Co analisti Rishi Jaluria, WhatsApp’ın para kazanma planının makul olduğunu ve Facebook’un Messenger ürünüyle zaten kullanıma sunulan özelliklerle uyumlu olduğunu söyledi.

WhatsApp’ın işletmelerin tüketicilerle iletişiminden para kazanma girişimlerinin şimdiye kadar pek bir şey yapmadığını, çünkü uygulama aracılığıyla elektronik uçak biletlerinin dağıtımı gibi temel müşteri hizmetlerine odaklandığını söyledi.

“Görünüşe göre bu, onu pazarlama tarafına daha da sokabilir” dedi. “Strateji, mahremiyet konusunda çizgiyi aştıkları sürece mantıklı.”

WhatsApp’ın ticaretle ilgili iletişimin gizlilik ve şifreleme konusundaki duruşuna nasıl uyduğunu yeniden düşünmesi gerekecek. Platform, kullanıcılara bu tür iletişimlerin işletmeler tarafından  muhtemelen Facebook’un sahip olduğu sunucularda  depolandığını bildirecektir. Ve uygulamanın alışverişle ilgili özellikleri, kullanıcıdan kullanıcıya mesajlaşmadan gözle görülür şekilde farklılaşacaktır.

 

Kaynak:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.