VİOP Kaldıraç Oranları

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak bilinen VİOP yatırımcılar için önemli bir yere sahiptir. Diğer kaldıraçlı piyasalardan bazı yönleri ile ayrılan VİOP hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. VİOP kaldıraç oranları nedir ve nasıl hesaplanır merak ediyorsanız bizleri takip edebilirsiniz. Sizlere ayrıca VİOP ile ilgili birçok önemli detay hakkında bilgi vermek istiyoruz. Sizlere ayrıca bu kaldıraç sistemlerinin yatırımları nasıl etkilediğine dair de bilgi vermek istiyoruz.

Kaldıraç Nedir?

Kaldıraç sistemi bireysel veya kurumsal yatırımcıların daha az sermaye ile daha fazla hacme sahip işler yapmasına olanak sağlayan sisteme verilen isimdir. Kaldıraç sistemi tam olarak ne işe yarar ve yatırımlara nasıl bir etki sağlar bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kaldıraç sistemi olmadığında nasıl bir tablo ile karşı karşıya olacağımızdan bahsetmek istiyoruz. Kaldıraç sistemi yokken kişiler 1:1 oranında işlem yapabilecektir. Yani kişinin 1000 lirası var ise ancak yatırım oranı da bu şekilde olacak ve muhtemel kazancı 10 lira gibi bir tutar olacaktır. VİOP ve diğer kaldıraç sistemlerinde ise oran ürüne ve ürün gruplarına göre değişmekle birlikte 10:1 oranında olmaktadır.

Bu oranlara göre kaldıraç sistemi ile kişilerin kazanç sistemi aynı oranda olmaktadır. Tabi bilinmesi gereken en önemli nokta kaldıraç sisteminde kazanç ile birlikte zarar da aynı oranda olmaktadır. Yani kişiler kazanırken nasıl 10:1 oranında kazanıyorsa, kaybederken de aynı şekilde 10:1 oranında kaybedecektir. Bu nedenle de kaldıraç sistemi hem avantajlı hem de yanlış hamleler ile zararlı bir durum olabilmektedir. Sizlere ayrıca VİOP kaldıraç oranları hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

VİOP Kaldıracının Farkı

VİOP kaldıraç genel olarak kaldıraç sistemleri ile benzerlik gösteren ancak belirli noktalarda da ayrılan bir sistemdir. Bazı durumlar VİOP kaldıraç oranları üzerinde farklılıkların oluşmasına neden olmaktadır. VİOP kaldıraç sisteminde parametrelerin belirlenmesi, ürünlere ve ürün gruplarına göre değişkenlik göstermesi gibi durumlar VİOP kaldıracın daha önemli olmasını sağlamaktadır. Tabi VİOP kaldıraç oranlarıda ayrıca bu durumda çok daha önemli hale gelmektedir.

Kaldıraç Nasıl Hesaplanır?

Finans piyasalarında kaldıraç oranları genel olarak sabit formüller ile hesaplanmaktadır. VİOP kaldıraç oranları hakkında bilgi vermeden önce sizlere bu formülün ne olduğu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Sabit olarak kullanılan bu formül şöyle olmaktadır;

Kaldıraç=Sözleşme Büyüklüğü/Başlangıç Teminatı

Bu formül gereğince başlangıç teminatının nasıl hesaplandığı konusunda bilgi verecek olursak. Başlangıç teminatı ile ilgili olarak bu teminatın kaç katına kadar işlem yapılacağı kaldıraç oranına göre belirlenmektedir. Kısacası kaldıraç oranları bu şekilde belirlenmektedir. Bu hesaplama yapılırken ürünün başlangıç fiyatı ile piyasa fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir.

VİOP Kaldıraç Oranları Sabit Midir?

VİOP kaldıraç sistemini, diğer kaldıraç sistemlerinden ayıran en öneli nokta ürünlere ve ürün gruplarına göre değişkenlik göstermesidir. Bu nedenle VİOP kaldıraç oranları sabittir diyemeyiz. Çünkü bu oran ürünlere ve ürün gruplarına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genel olarak ortalama bu oranın 10 ila 20 arasında olacağını söyleyebiliriz. İstisnai olarak bu oranın 30:1 oranına yükseldiği de görülmektedir.

Genel olarak sabit bir değer olmadığı için aslında hiçbir zaman sabit bir rakamdan bahsedemeyiz. Dönemin koşullarına ve piyasa değerlerine göre bir bu oranlar da değişiklik olabilir. Bu nedenle aslında bu oranların güncel olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Kaldıraç Oranları

VİOP’ta Teminat Yönetimi ve Kaldıraç Etkisi

VİOP kaldıraçları küçük yatırımcılar için yükse oranda kazanma şansı verdiğinden dolayı son derece avantajlıdır. Bu kaldıracın etkisi de yadsınamayacak kadar fazladır. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi aynı zamanda bu kaldıraç kişilerin zarar etmesi açısından da olumsuz etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle de kişilerin dikkatli olmasından fayda vardır. Bu süreçte kişilerin serbest teminat bulundurması, stratejisinin doğru olup olmadığına göre hamle yapması ve pozisyonunu artırması ve teminatının hepsi ile işlem yapmaması gibi konulara dikkat etmesi gerekir. Yatırımcı bu konulara dikkat ederek kendini garanti altına alabilecektir.

VİOP danışmanlık hizmeti alabileceğiniz peraforex.com sitesinde aynı zamanda VİOP ürünlerine ilişkin işlem de gerçekleştirebilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra kripto yatırımları da yapabileceğiniz bir platformdur. Üstelik kripto yatırım yapanlara ekstra olarak %5 bonus fırsatı vardır. Ayrıca VİOP kaldıraç oranları hakkında da detaylı bilgi alınabilmesi mümkündür.

 

 

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.