Temettü Nedir?

Temettü nedir? sorusunun cevabını şu şekilde vermek mümkündür. Temettü, bir şirketin kazançlarının bir kısmının, şirketin yönetim kurulu tarafından belirlenen şekilde hissedarlarının bir sınıfına dağıtılmasıdır. Temettü ödeyen şirketlerin ortak hissedarları, hisse senedine temettüsüz satış tarihinden önce sahip oldukları sürece hak sahibidir.1 Temettüler, nakit olarak veya ek hisse şeklinde ödenebilir.

Hisse senedi temettüleri nasıl çalışır?

Hisse senedi başına bir temettü ödenir, mesela bir şirkette 30 hisseye sahipseniz ve bu şirket yıllık temettüyü 2 TL öderse, yılda 60 TL alırsınız. Şirketler genellikle hissedarın aracılık hesabına nakit olarak temettüyü öder, ancak bazıları bunun yerine yeni hisse senetlerinde temettü öder. Şirketler ayrıca, yatırımcıların temettülerini şirketin hisselerine genellikle indirimli olarak yeniden yatırmalarına olanak tanıyan, DRIP adı verilen temettüler yeniden yatırım programları da sunabilir.

Temettü getirisi nedir? Nasıl Hesaplanır?

Finansal web siteleri veya çevrimiçi broker platformları, bir şirketin temettü getirisini bildirir ve bu, şirketin yıllık temettü oranının belirli bir tarihteki hisse senedi fiyatına bölünmesiyle hesaplanır.

Temettü getirisi, oyun alanını eşitler ve temettü(bilgi) hisselerinin daha doğru bir şekilde karşılaştırılmasına izin verir: Üç ayda bir 0,10 TL ödeyen 10 TL’lik bir hisse senedi (hisse başına yıllık 0,40 TL), üç ayda 1 TL ödeyen (yıllık 4 TL) 100 TL’lik bir hisse senedi ile aynı getiriye sahiptir. Her iki durumda da verim %4’tür.

Getiri ve hisse senedi fiyatı ters orantılıdır: Biri yükseldiğinde diğeri düşer. Dolayısıyla, bir hisse senedinin temettüye bağlı olan getirisinin artmasının iki yolu vardır:

  1. Şirket kâr payını artırabilir. 4 TL temettülü 100 TL’lik bir hisse senedi, temettüde %10’luk bir artış görebilir ve bu da yıllık ödemeyi hisse başına 4,40 TL’ye çıkarabilir. Hisse senedi fiyatı değişmezse getiri %4,4 olur.
  2. Temettü değişmeden kalırken hisse senedi fiyatı düşebilir. 4 TL temettü ile 100 TL’lik hisse senedi, hisse başına 90 TL’ye düşebilir. Aynı 4 TL’lik temettü ile getiri%4,4’ün biraz üzerinde olacaktır.

temettü nedir

En Çok Temettü Ödeyen Sektör ve Şirketler

Daha öngörülebilir karlara sahip daha büyük, daha köklü şirketler genellikle en iyi temettüyü ödeyenlerdir. Bu şirketler, normal büyümenin yanı sıra hissedar servetini maksimize etmeye çalıştıkları için düzenli temettü verme eğilimindedirler. Aşağıdaki endüstri sektörlerindeki şirketlerin düzenli bir temettü ödemeleri kaydı tuttukları gözlemlenmektedir:

  • Temel materyaller
  • Yağ ve gaz
  • Bankalar ve finans
  • Sağlık ve eczacılık ürünleri
  • Araçlar

Diğer blog yazılarımızı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.