Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Yatırımlar

10 yıl içerisinde borsayı büyük ölçekte etkileyecek ya da yatırımcıların yaptığı yatırımlar konusunda kara kara düşünmelerine neden olabilecek neler olabilir ki. Geçtiğimiz 10 yıl, bizim için Covid-19 gibi sindirmemiz gereken sayısız olay getirdi ve dolayısıyla küresel ekonomive siyasi arenalar da oldukça hararetli hale geldi. Örneğin ABD-Çin ticaret gerilimleri, gibi olaylar piyasaları oldukça etkiledi ve çoğu yatırımcının sektörden de çekilmesine dahi neden oldu. Tabi bunların yanında sürekli kazandıran yükselen yatırım yıldızları da ayrıca bulunmaktadır.

Borsadaki en iyi yatırımlar

Geçtiğimiz on yıl, haklı olarak küresel borsalar için en başarılı yıllardan biri olarak adlandırılabilir.

Avrupa, Asya ve yükselen pazarların bazı kısımları sağlam kazanımlar elde etti. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri geniş bir farkla tartışmasız bir lider haline geldi. Borsasında küçük dalgalanmalar olsa da her düzeltme harika bir satın alma fırsatına dönüştü.

  • Örneğin S&P 500, Aralık 2010’dan yaklaşık yüzde 205 (temettüler yeniden yatırılarak) geri dönerken, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 200’ün üzerinde geri dönerek, bunları on yılın en iyi performans gösteren endekslerinden biri haline getirdi.
  • 2010’lar teknoloji hisse senetleri açısından hem büyüme hem de stok performansı açısından dikkat çekici bir dönem oldu. On yıl boyunca Nasdaq 100 Endeksi neredeyse yüzde 400 değer kazandı.
  • Bu büyümenin çoğu, şu anda dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları olan küçük bir avuç dolusu şirketten geldi. On yılın başında Amazon (AMZN), Apple (APPL), Microsoft (MSFT) ve Alphabet’in Google’ının (GOOGLE) toplam piyasa değeri 716 milyar dolardı. Bugün bu rakam yaklaşık 4,3 trilyon dolardır.
  • Ve 2012 yılının mayıs ayında hisse başına 38 dolardan halka açılan ve şu anda 585 milyar doları aşan piyasa değeriyle övünen sosyal medya devi Facebook’u (FB) da unutmamak gerekir.
  • Yayın devi Netflix (NFLX), listenin çok ilerisinde. 2010 yılının başında sadece 7,87 dolardan işlem gören hisse senedi önemli ölçüde artarak son 10 yılda 3,767 yüzde oranında muhteşem bir getiri elde etti. Bu nedenle, on yılın başında 100 $ ‘lık bir başlangıç yatırımı şimdi neredeyse 4.000 $ değerinde olacaktır.

yatırımlar

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.