Para Yanılsaması Nedir ? Dikkat!

Para Yanılsaması Nedir ?

Piyasada işlem gören emtia, hisse senedi, kriptolar ve gayrimenkul gibi varlıkların fiyatlarının yükseldiği bu günlerde faizlerin düşükte olması aklımıza ”para yanılsaması” kavramını getiriyor. Peki Nedir bu para yanılsaması ? siz değerli okurlar için bugün kalemime bu konuyu alacağım. Umarım sizler için faydalı olacaktır.


Kısaca para yanılsaması; alım satımlarda kullandığımız paranın üzerinde ki nominal değeri hesaba katıp o paranın alım gücünü göz ardı etmemiz durumuna verilen isimdir. 1920’li yıllarda ilk kez Irving Fisher tarafından dile getirilerek, farklı düşüncedeki ekonomistler ile fikir ayrılığına sebep olmuştur. Şimdi neden bu kavramın günümüzde bu kadar önemli olabileceğine değinelim.

Ülkemizde uzun zamandır çift haneli yuksek enfilasyona sahibiz. Ekonomileri bizden büyük pek çok ülke içinden geçtiğimiz dönemde sıfıra yakın enflasyona sahipken ülkemizde enflasyon yıllık %19 ‘ un üzerinde. Türkiye cumhuriyeti Merkez bankası faizi ise %18 lerde seyrediyor. Mesela emeklisiniz ve geçiminizi birikimlerinizin faizinden sağlıyorsunuz ve ya parasal varlığınızın %18 lik faiz geliri ile büyüttüğünüzü düşünüyorsunuz. O zaman siz tam anlamıyla para yanılsaması yaşıyorsunuz. Çünkü elinizdeki varlığınız rakamsal olarak artıyor olsada gerçekte olan şey alım gücünüzün her geçen gün düştüğüdür.

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde fiyat artışları, (TÜFE) yani tüketici fiyat endeksi ile ölçülür. Tüfe içinde binlerce hizmet ve ürünün değişen oranlarda yer aldığı bir harcama endeksidir. Bütün kalemler sizi etkilemiyor olabilir yani kirada yaşamıyorsanız yada sigara veya alkol tüketmiyorsanız bu sizi ilgilendirmez. Fakat ortalama enfilasyonu vermesi açısından oldukca öneme sahiptir.

Sizin yaşadığınız enfilasyonu tam olarak belirlemek için yalnızca kendi aldığınız mal ve hizmetleri hesaplayarak bulabilirsiniz.

Anasayfaya dönmek için buraya tıklayınız

TCMB Faiz ve Enfilasyon bilgileri için buraya tıklayınız

Bu ve benzeri içerikleri huzurunuza sunduğumuz diğer bazı bloglarımız : Forex BülteniYatirim Rehberi , Usta Yatırımcı