Merkez Bankasının Faiz Kararının Borsaya Etkisi

Ekim sonları (26 Ekim) Merkez Bankası (TCMB)’nın faizleri arttırma kararı beklentisi nedeni ile 7,78 dolaylarına gerileyen dolar kuru Merkez Bankasının faiz kararının sabit tutulması dolar/TL kuru 7,97’lere çıkarak yeni rekor tazeledi.

Ayrıca bununla sınırla kalmadan hemen sonra karar öncesi 9,20’lere geri çekilen Euro karar sonra ani bir fırlama ile 9,44’lere çıkmıştır. Sabit faiz kararı öncesi BISt 100 endeksi artıda işlem görür iken karar sonrası eksilerde işlem görmeye başlamıştır. Ayrıca Bankacılıkhisselerinde de %3’ü aşkın bir düşüş meydana geldi.

Merkez bankasının bu kararının ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokrat Partilileri kabul etmesi ve beraberinde korona virüs yardım ve destek paketine ilişkin umut dolu açıklamaları bir nebze de olsun piyasaları rahatlatmış ve dolar haftanın sonlarına doğru biraz daha düşüşe geçti.

Faiz ‘e Diğer Etmenler

Merkez bankasının faiz açıklamaları piyasalarda ateşin yükselmesine her ne kadar sebep olan önemli bir unsur olduysa da borsayı önemli ölçekte etkileyen diğer olaylar arasında şunlar da vardır:

  • BD seçimleri
  • Brexit müzakereleri
  • corona virüsünde küresel ve lokal artış trendi
  • AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi
  • Azerbaycan-Ermenistan gerilimi
  • S-400 hava savunma sistemleri

TCMB Belirleyici Unsur Oldu

Reuters’ın yaptığı bir ankete katılan yaklaşık 17 kurum Merkez Bankası’ndan faiz artışı şeklinde karar beklediğini belirtti. Tahminlerin medyan beklentisi politika faizinin %10.25’ten %12’ye arttıracağı yönünde olması ile birlikte artış tahminleri ise 100 ila 300 baz puan arasında değişti. Hatırlarsanız eğer Merkez Bankası yaklaşık 2 ay önce eylül ayında yaptığı bir toplantıda dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını tekrar canlandırmak amacıyla politika faizini 200 baz puan artırarak %10.25’e yükseltmişti.

Bu durumun en önemli nedenlerinden biri de bazı ekonomistler tarafından, siyasi olarak faiz politikasında artışın sıcak bakılmaması ve öncelerden tecrübe ile merkez bankası başkanınbu veya benzeri sebeplerden dolayı görevden alınması gibi durumlar sabit faiz kararına etki ettiği düşünülmektedir.

Merkez Bankasının Eylül’de sabit faiz kararı sürpriz etkisi yaratmış ve Ekim ayında faiz oranlarının arttırılması kesin gözü ile bakılmıştı. Beklenen artış olmayınca borsa kötü bir şekilde bu duruma neden olmuştur.

Türkiyede faiz oranları, faizler yükselirmi, faizler düşecekmi, faizler nezaman düşer, faizlerin borsaya etkisi, faiz oranları, türkiye faiz oranları.

faiz

Diğer blog yazılarımızı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

1 thought on “Merkez Bankasının Faiz Kararının Borsaya Etkisi

  1. Geri bildirim: Brent Petrol ile WTI arasındaki fark nedir? - Yatırım Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.