Kripto Vadeli İşlemler Nedir ?

Kripto Vadeli İşlemler

Günümüzde aylık hacimi trilyonlarca doları bulan kripto para sektörü, günümüzde merkez bankaları ve borsacılarında dikkatini çekmeye başladı. Hisse senedi opsiyonları ve emtia vadeli işlemler gibi, kripto vadeli işlemler de kripto paralardaki hareketlilik  ve olumsuz fiyat hareketlerine karşı koruma sağlar. Kripto vadeli işlemler kısaca, yatırımcıların kripto paraların gelecekteki fiyatları üzerinde spekülasyon yapmasını sağlayan bir araçtır. Kripto paraların fiyat değişikliklerine karşı korunmak için de kullanılabiliyor.

 

Vadeli İşlem Sözleşmesi Nedir ?

Vadeli işlem sözleşmesi, geleneksel finansta son derece önemlidir.  Daha Gelişmiştir ve teknik analiz traderlarının kullandığı son derece karışık bir finans aracıdır.  Devletler, Şirketler ve yatırımcılar, ürün fiyatlarındaki hareketliliklerden ve riske maruz kalmaktan korunmak için vade1i işlemler sözleşmeleri gibi türevleri kullanır.

Türev, değerini bir dayanak varlıktan alan finansal bir sözleşmedir. Geleneksek olarak türevler emtia, döviz, hisse senedi ve tahvil gibi piyasalarda kullanılır. Bu sözleşmeler borsa dışında ve bir borsa üzerinde alıp satılabilir.

Kaldıraç. vadeli

Vadeli İşlem Alım Satımının Avantajları

Kaldıraç: Toplam maliyetinin sadece küçük bir kısmını teminat olarak belirli bir kripto paraya yatırım yapın. Kaldıraçla elde edebileceğiniz kar için küçük fiyat hareketlerini çok büyütebilirsiniz. Aynı zamanda Terste kalmanız durumunda kaldıraç zararınızı da aynı oranda büyütür!

Likidite : Trilyonlarca hacimi ile kripto vadeli işlem piyasası son derece likittir. Yatırımcılar rahatlıkla ve minimum slipajla pozisyon açıp kapatabildikleri için likit piyasalar daha profesyoneldir.

Esneklik: Kripto tutmayanlar kripto para fiyatı üzerinde spekülasyon yapabilir ve hızla kar yada zarar edebilirsiniz. Bir kripto vadeli işlemler sözleşmesinde USDT ile pozisyon açabilirsiniz ve elde edilen kar da USDT cinsinden hesaba yansır.

Portföy Çeşitlendirme: Daha fazla kar etmek için alım satım stratejilerinizi çeşitlendirin. Yatırımcılar artık açığa satma, arbitraj, işlem çifti alım satımı vb. sofistike alım satım stratejileri geliştirebilirler.

Önemli : Kaldıraçlı alım satım yapmak oldukça riskli bir hal alabilir, bu nedenle işlem stratejinizi önceden belirlemiş olmanız ve bağlayacağınız teminat, kar-zarar riski bilincinde olup mutlaka stop kullanarak işlem yapılması gerekir. Kripto piyasası oldukça sert hareketler yapabiliyor. Yuksek kazanc elde edebileceğiniz gibi butun bakiyenizi kayıp edebilirsiniz!

Anasayfaya dönmek için tıklayınız

En yüksek hacimli kripto borsası binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.