Korona Virüsün Finansal Piyasalara Etkisi

Korona virüs Covid-19’un hızlı coğrafi genişlemesi ve yüksek yayılma hızı; 4 Mart’a kadar ortalama 80 ülkede yaklaşık 100.000 vakanın olması dünyaya korku yaydı ve küresel ekonomik faaliyeti bozdu.

Yatırımcılar doğal olarak endişeliydi ve dünya genelindeki borsalar, 2008 mali krizinden bu yana piyasaların en kötü haftasında tek bir haftada trilyonlarca ABD doları zarara uğradı. Tabi dolaylı olarak diğer para birimlerinin değeri de buna göre değişti.

2 Mart’ta, esas olarak merkez bankalarının teşvik tedbirleri açıklamaları nedeniyle bazı piyasalar toparlandı ve önceki haftanın zararlarının bir kısmını sildi. Ancak ertesi gün, açık bir istikrarsızlığa işaret eden yeni kayıplar meydana geldi.

korona

2008 Krizinden Bu Yana En Kötü Hafta ( Korona Etkisi )

Yeni korona virüs salgını Aralık 2019’da başlamış olsa da ne kadar süreceği, Çin’in bunu hızlı bir şekilde kontrol altına alıp başka ülkelere yayılmasını engelleyip engelleyemeyeceği ve riskler hakkında çok az bilgi olduğu için finansal piyasalar hemen tepki vermedi.

Covid-19’un dünya çapındaki genişlemesiyle, borsaların yeni tehlikeye tepki vermesi an meselesi haline geldi. Çöküş, nihayet, dünyanın önde gelen borsalarının 2008 mali krizinden bu yana en kötü haftasını yaşadığı 28 Şubat’ta sona eren haftada gerçekleşti. İşte Covid-19 pandemisinden etkilenmeye başlayan borsaların durumu:

 • ABD hisse senetleri yaklaşık%12 değer kaybetti ve ABD’de listelenen hisse senetleri için 3,5 trilyon dolar silindi. Dow Jones Endüstri Ortalaması haftalık %12 geriledi
 • Yaklaşık 50 ülkeyi izleyen MSCI’nın dünya endeksi, Avrupa açıldığında %1’in üzerinde ve haftalık neredeyse%10 düşüş gösterdi (Ekim 2008’den bu yana en kötü dönem)
 • Avrupa hisseleri haftayı yaklaşık 1,5 trilyon ABD doları düşüşle 2008 mali krizinden bu yana haftalık en kötü performansıyla kapattı. Bölgesel STOXX 600 endeksi cuma günü%3,5 düştü
 • Asya hisse senetleri önemli zararlar verdi:
  • Çin’in Shenzhen hisseleri, keskin bir düşüşle kapandıkları için bölgesel olarak büyük pazarlar arasında zarara yol açtı. Shenzhen bileşeni %4,8 daha düşüktü.
  • Şangay kompoziti %3,71 düştü.
  • Hong Kong’un Hang Seng endeksi%2.42 düştü.
  • Nikkei 225 %3,67 düştü

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.