BIST Neden Düşüşte ya da Düşüşte mi?

Geçtiğimiz Ekim ayının sonlarında genel olarak güne aşağı yönde başlayan BIST 100 endeksi, bir önceki kapanışlara oranlar ortalama 17,60 puan azalarak günün ikinci yarılarında ise 1.109,39 dolaylarına geriledi. Böylelikle toplam işlem hacmi 10,3 milyar civarında seyretmeye başladı.

Bunun yanında günün ilk yarılarında bankacılık endeksi %1,83 civarına, holding endeksi ise %1,86’lara kadar düştü. Sektör endeksleri arasında en çok menkul kıymet yatırım ortaklıkları yüzde 0,80 ile gelir elde etti.

Korona virüsün borsalar üzerinde etkisi varmı?

En çok azalan değer, yüzde 2,79 ile madencilik sektörü oldu.

BIST Düşüşünün En Temel Nedenleri…

  • Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarında son zamanlarda artan vaka sayılarıyla Avrupa’da yeniden önlemlerin alınmaya başlandı. Bu sebeplerden ötürü ticari ilişkileri bir hayli etkilenmiş dolayısıyla da ekonomik toparlanma konusunda da piyasaların çok zor zamanlar yaşamalarına neden olmuştur.
  • BIST 100 endeksi her ne kadar ekimin sonlarına doğru ve kasım başlarında bazı kayıplarını reaksiyon alımları ile durumu telafi etmeye çalışsa da analistlerin en çok üstünde durduğu kritik seviye olan 1,10 seviyesinin hemen altında dengelenmeye yüz tuttu.
  • Ayrıca ekonomi uzmanları bu durumun peşi sıra gelen ABD’deki kişisel harcama ve tüketici güven endeksi verileri ile artan Kovid-19 salgını ve sağlık harcamalarının da piyasalardaki bu dengesiz dalgalanmalara yarattığını iletti. Bunun da daha bir süre boyunca böyle olabileceğini belirttiler.
  • Analistler, BIST 100 endeksinde 1.110 seviyesinin orta vadeli görünüm açısından teknik açıdan kritik olduğunu belirtti. Olası toparlanmada 1.140 seviyesinin aşılıp aşılamayacağının izlenmesi gerektiğini de ayrıca belirtmişlerdir.

BIST

Bu durumun ayrıca bir diğer nedeni ABD’deki başkanlık seçimleri olmuştur. Para piyasasının en temel taşlarından biri olan ABD döviz kuru BİST 100 endeksini de oldukça etkilemiştir. Son dönemlerde TL’nin dolar karşısında değer kaybettiği de göz önünde bulundurulursa aslında bu durumun yaşanması öngörülebilir bir haldi. Bunun yanında turizm sektörünün de yavaş yavaş bitmesi yabancı para girişinin ülkeye sınırlı olacağını söyleyebiliriz.  Yanı sıra bundan sonraki süreçte de BIST 100 endeksinin zor zamanlar yaşayacağını kolay bir şekilde görebiliriz.

Diğer blog yazılarımızı okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.