Banka Bonosu Nedir?

Lorem ipsum dolor sit amet,sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum. Lorem ipsum dolor sit amet, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. sed diam voluptua.

Banka Bonosu, bankaların likidite sıkışıklığını düzenlemek için çıkarmış oldukları borç senetleridir. Banka bonosu alan kişi, bankaya seçili herhangi bir vade diliminde faiz getirisi elde eder. Banka bonoları, 1 günden başlamak üzere 1 yıla kadar vadelendirilebilmektedir. Bonolarda vade süresi 1 yılı geçemediği için, bir yıldan daha uzun süreli yatırım için, bono değil, tahvil almanız gerekir. Ancak, bu yazıda sizlere banka bonoları hakkında bilgi vereceğim. Gelin hep birlikte banka bonoları nasıl alınır? Banka bonoları ne kadar faiz getirir bir bakalım.

 

 

Banka Bono Faiz Oranları

Banka bonolarının faiz oranları bankadan bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısı ile anlık nakit ihtiyaçları artan bankalar faiz oranlarını yükselterek piyasaya daha fazla bono satabilir. Bonoların faizleri, gecelik işler ve siz sattığınız an hesabınıza tahakkuk eden faizi alırsınız.  Banka bonolarının faiz oranları, bankalara göre gerçekten de çok esnek bir şekilde oynayabilir. Örneğin bir banka yıllık yüzde 3 faiz verebilirken, başka bir banka yüzde 10 faiz verebilir. Bu nedenle banka bonosu her bankada farklı faiz geliri elde etmenizi sağlar.

 

Nkolay Bono Nedir?

Bir mevduat bankası olmayan Aktifbank, fonlama finansmanını bizzat kendi müşterilerine satmış olduğu bonolar sayesinde elde etmektedir. Yüzde 10 gibi yüksek bir faiz oranı ile mevduatı kendi müşterilerinden toplamakta ve kredi olarak satmaktadır. Nkolaybono, Aktifbank ürünü olduğundan, bonoyu alabilmek için, Aktifbank’ta hesap açmak gerekir. Hesabınızı açtıktan sonra, sizlerde hızlı bir şekilde Nkolay bono ile kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bonoların Vergi Avantajı

Banka bonosu vadeli mevduata göre, yüzde 5 gibi bir stopaj avantajına sahiptir. Dolayısıyla yüzde 9,5 faiz oranına sahip bir banka bonosu, yüzde 10 faizli mevduat ile aynı getiriyi sağlar. Yüzde 5 gibi bir vergi avantajı, toplam faiz ödemesinde geçerli olacaktır, yani 100 bin TL faiz aldıysanız, aynı faiz oranı ile banka bonosu 105 bin TL getiri sağlardı.

 

Bonoların Riski

Vadeli mevduat yatırımları devlet garantisi altında iken, bonolarda durum böyle değildir. Vadeli mevduatta her bir banka için 150 bin TL’ye kadar paranız garanti altındadır. Bonolar için uygulanan herhangi bir garanti bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.