Altın Fiyatı Hangi Faktörlerden Etkilenir?

Altın fiyatı, arz, talep ve yatırımcı davranışının bir kombinasyonuyla hareket eder. Bu yeterince basit görünebilir, ancak bu faktörlerin birlikte çalışma şekli bazen mantıksız. Örneğin, birçok yatırımcı altını bir enflasyon koruması olarak düşünür. Altının arzı nispeten sabitken, kâğıt para daha fazla basıldıkça değer kaybeder.

Birden fazla etken altın fiyatının üzerinde büyük veya küçük etkilere neden olmaktadır. İşte size bunlardan birkaçı:

 

1.   Para politikası / Fed konuşması

Altın fiyatları üzerindeki belki de en büyük etki, Federal Rezerv tarafından kontrol edilen para politikasıdır.

altın fiyatı

2.   Ekonomik verilerin altın fiyatı ile ilgili faktörü

Altın fiyatlarının bir diğer itici gücü de ABD ekonomik verileridir. Üretim ve tüketim temelli GSYİH büyümesi tabanlı veriler, Federal Rezerv’in para politikası kararlarını etkiler ve bu da altın fiyatlarınadolaylı olarak etki eder.

3.   Altın Fiyatı  & Arz ve talep oranı

Bu genellikle gözden kaçan bir nokta olabilir, ancak basit arz ve talep ekonomisi fiziksel altın fiyatlarını da etkileyebilir.

Herhangi bir mal veya hizmette olduğu gibi, kısıtlı veya düşük arzla artan talep, o mal veya hizmetin fiyatlarını daha yükseğe çekme eğilimindedir. Tersine, talebin durgun veya zayıf olduğu bir mal veya hizmetin aşırı arz edilmesi fiyatları aşağı çekebilir.

altın fiyatı

4.   Altın Fiyatı / Enflasyon Dengesi

Altın fiyatlarını etkileyebilecek dördüncü bir faktör enflasyon veya artan mal / hizmet fiyatlarıdır. Yükselen enflasyon seviyeleri altın fiyatlarını yukarı çekme eğilimindeyken, daha düşük enflasyon seviyeleri altın üzerinde baskı oluşturur.

5. Döviz hareketleri

Para birimlerinin hareketi, özellikle de ABD doları; altının fiyatı dolar cinsinden olduğundan dolayı döviz hareketi altın üzerinde bir başka güçlü etkendir.

6. ETF’ler (Borsa Yatırım Fonu)

Bu faktörler arasında, elektronik yatırım fonlarının veya ETF’lerin eylemleri, altın fiyatlarının büyük olasılıkla en küçük etkileyicisidir. ETF’ler diğer etmenler kadar büyük bir etkiye sahip olmasa da altın fiyatı üzerinde yine de etkisi vardır.

altın fiyatı

7. Ekonomik Belirsizlik

Son olarak, geniş ekonomik veya siyasi belirsizlik faktörü altın fiyatlarını etkileyebilir. Ayrıca ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlık da altın fiyatları üzerindeki bir diğer etkili faktördür.

altın fiyatı

Diğer makalelerimizi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.