ABD HİSSE SENETLERİ YÜKSELDİ

Yatırım cıların Gözü Yükselen ABD Hisse Senetleri nde

S&P 500 günü% 0,5 yükselirken, Tesla hisseleri Çarşamba günkü kazançlarının ardından yükseldi

ABD hisse senetleri Perşembe günü, ekonomik verilerin ekonominin iyileştiğini göstermesinin ve yatırımcıların iyileşmeyi daha da destekleyebilecek yeni bir teşvik faturasıyla ilgili olarak Washington’daki müzakereleri izlemesinin ardından yükseldi .

Yatırımcılar, 3 Kasım cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Meclis Demokratları ve Senato Cumhuriyetçileri arasında bir anlaşma olasılığı pek olası görünmese de, ABD’nin yeni mali teşvik dalgası ihtimaline odaklanmış durumda .

Capital Economics’in kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, “Manşetlere hükmediyor ve piyasalar kesinlikle hala dikkat ediyor” dedi.

S&P 500 17,93 puan veya% 0,5 artışla 3453,49’a yükseldi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 152,84 puan veya% 0,5 artışla 28363,66’ya yükseldi.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite 21,31 puan veya% 0,2 artışla 11506,01’e yükseldi.

Piyasalar

Yatırımcılar ve analistler, derin durgunluktan çıkmaya başlayan ABD ekonomisini canlandırmanın anahtarı olarak yeni bir teşvik enjeksiyonunu görüyorlar.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, işsizlik yardımı için başvuran Amerikalıların sayısı geçen hafta 787.000’e düştü ve işten çıkarmaların sayısının azaldığını gösteriyor. Ulusal Emlakçılar Derneği Perşembe günü yaptığı açıklamada , ABD’de önceden sahip olunan evlerin satışlarının Eylül ayında 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini söyledi.

Yine de, canlandırıcıların son turunun etkilerinin azalmasıyla, bazı yatırımcılar ekonominin durgunluğa girmesine hazırlanıyor.

 

CIBC Özel Varlık Yönetimi baş yatırım sorumlusu Dave Donabedian, “Veriler iyi olsa da, dördüncü çeyrekte ekonomik ivmede kısa vadeli bir düşüş görebiliriz” dedi.

Yatırımcılar büyük ölçüde, yakında bir noktada daha fazla teşvikin geleceği konusunda hemfikir. M&G Investments çoklu varlık fon yöneticisi Tristan Hanson, “Kim kazanırsa kazansın, önümüzdeki birkaç ay içinde bir tür mali teşvik olacak gibi görünüyor” dedi. “Ruh hali müziği gibi görünüyor.”

Teşvik paketinden yararlanabilecek ezilmiş havayollarındaki hisseler Perşembe günü yükseldi. Delta Air Lines 2.22 $ veya% 7 artarak 33.72 $ ‘a yükseldi. Southwest Airlines 2.09 $ veya% 5.2 ekleyerek 41.93 $ ‘a yükseldi. Havayolu yöneticileri, tüketicilerin tekrar seyahat ettiğine dair geçici işaretler gördüklerini söyledi, ancak şirketler üçüncü çeyrekte büyük zararlar bildirdi .

Hilton Worldwide Holdings 5,42 $ veya% 6,1 artışla 94,39 $ ‘a yükseldi. MGM Resorts International 1,21 $ veya% 5,7 artarak 22,62 $ ‘a yükseldi.

Kurumsal kazançlar da bireysel şirketlerin hisselerini yükseltti. Elektrikli otomobil üreticisi yıllar süren kayıplardan sonra üst üste beşinci çeyrek karını bildirdikten sonra Tesla 3,15 dolar veya% 0,7 artarak 425,79 dolara yükseldi .

AT&T hisseleri, telekomünikasyon şirketinin beklentileri kaçıran ancak tahminleri aşan gelir elde eden üçüncü çeyrekte bir zarar bildirmesinin ardından 1.56 $ veya% 5.8 artarak 28.28 $ ‘a yükseldi .

Üçüncü çeyrek geliri beklentileri aştıktan sonra Coca-Cola hisseleri 69 sent veya% 1,4 artarak 50,68 dolara ulaştı .

S&P 500’ün en iyi performansı gösteren Align Technology, Invisalign diş hizalayıcılarının üreticisinin üçüncü çeyrek gelirlerinin beklenenden daha iyi olduğunu bildirmesinin ardından 117,42 $ veya% 35 artışla 453,23 $ ‘a yükseldi. Covid ile ilgili kapanmalardan sonra diş hekimi ve ortodontist ofislerinin yeniden açıldığını söyledi.

Yatırımcılar, cumhurbaşkanı ve Demokrat adayı Joe Biden seçimlerden önceki son tartışma için Perşembe gecesi bir araya geldiğinde sürprizleri de izleyecekler .

Düşük Ücretli İşçiler İkinci Teşvik Kontrolü Beklentileri Olduğunda Acı Çekiyor

Kongre yeni bir teşvik tasarısını müzakere ederken federal işsizlik yardımı ülke çapında tükenirken, bazı ekonomistler en savunmasız işçilerin yoksulluğun derinliklerine itildiğinden endişe ediyor.

Sn. Hunter of Capital Economics, “Büyük bir şey olursa, yarın sabah piyasalarda kesinlikle büyük bir sorun olabilir,” dedi.

Denizaşırı, pan-kıtasal Stoxx Europe 600% 0.1 düştü. Hükümetin yeni koronavirüs kısıtlamalarından etkilenen şirketler için ek destek oluşturmasının ardından Birleşik Krallık’ın FTSE 100 değeri% 0,2 arttı. Avrupa, yeni Covid-19 vakalarıyla ve bölgenin ekonomik toparlanmasını tehdit eden yeni kısıtlamalarla mücadele ediyor.

Asya’da hisse senetleri düştü. Japonya’nın Nikkei endeksi% 0,7 düştü ve Çin’in Şangay Bileşiği% 0,4 düştü.

Emtia piyasalarında, petrolün uluslararası gösterge niteliğindeki Brent ham petrolü% 1,7 artarak 42,46 dolara yükseldi. Altın fiyatları% 1,2 düşüşle 1901,10 dolardan kapandı.

 

 

Amerika’da büyük bir huzursuzluk ortamı olmasına rağmen hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. Peki neden?

Amerika’daki birçok eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve protestolar büyük bir hızla sürüyor. Fakat piyasalar bu gergin ortamdan pek de etkilenmiş gibi görünmüyor. Koronavirüs kaynaklı karantina uygulamalarının gevşetilmesi ve normalleşme sürecinin başlamasının ardından yükseliş eğilimine geçen hisse senetleri, olumsuz havadan etkilenmeden yükselmeye kararlı gibi görünüyor. Bu yükselişe en büyük katkıda bulunan ise Fed, diğer merkez bankaları ve hükümetlerden gelen para akışı.

Hangi Sektörler Piyasaları Yükseltiyor?

Sanayi, havayolları, finansal kuruluşlar ve enerji şirketleri piyasada en çok yükselenler arasında ilk sırayı çekiyor. Fakat sektörler arası rotasyon devam ediyor. Güçlü ekonomik teşvik programları hisse senetlerinin sabit kalmasını sağlıyor. Bunun sebebi ise yatırımcıların sahip oldukları fonları ekonomiyi canlandıracak ve piyasaları eski haline döndürecek sektörlere kaydırarak yatırım yapmasıdır.

ABD piyasaları, Minneapolis’te George Floyd’un ölümünden sonra ABD genelinde patlayan şiddetli protestolara bile tepki göstermedi. ABD genelinde sokaklar yağmalandı, binalar yıkıldı, ama borsa bunu görmezden geldi.

Jefferies  stratejisti Steven DeSanctis, “Piyasa ileriye dönük bir mekanizma. Bundan 6 ay sonrasını görüyorlar ve bundan dokuz ay sonra daha da iyi bir düzen sağlanacağına inanılıyor. Ekonomi normale dönecek ve kazançlar geri gelecek. Fed’in tam desteği var, sermaye piyasaları açık. Halka arzlar bile yapılıyor.” dedi.

 

FED’in Ekonomik Desteği

Fed, kredi piyasalarını hareket ettirmek için yeni bir teşvik programı oluşturdu. Faiz oranları ise zaten sıfıra indi ve Fed bilançosunu 7.1 trilyon dolara kadar şişirdi. Buna rağmen Fed, ihtiyaç duyulan her şeyi yapmaya söz verdi.

Birçok eyalette hasara yol açan huzursuzluk ortamı ve protestolar, bazı analistlere 1968 yılında Wall Street’te yaşananları hatırlattı. O dönemde, bölünmüş bir Amerika’da isyanlar ve protestolar yapılmıştı ve suikastlerin ardından S&P 500 %9’luk bir düşüş görmüştü. Ardından piyasalar birkaç ay içinde %24 oranında yükselmişti. Fakat bazı analistler bu karşılaştırmanın pek makul olmadığını düşünüyor.

S&P 500, Salı günü %1 artışla 3.080’de kapanış yaptı. Bu seviye, Mart ayının en düşük seviyesinden %40 daha fazla. Havacılık hisseleri, ekonomi normalleşmeye başladıkça %1,6 arttı. Geçen aya kıyasla % 13’ün üzerinde artan havacılık hisseleri hala geçen yıla kıyasla %52 oranında düşük. Birçok analist, sağlık sektörü hisslerinin piyasaları iyileştireceğine inanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.